Žiniasklaidoje ir socialinėse medijose netyla žinutės apie Lietuvos gyventojams siūlomas pasirašyti sutartis ir pirkti elektrą pigiau nei šiuo metu nustatyta visuomeninio tiekėjo kaina. Ir nors jau prasidėjo elektros tiekimo rinkos liberalizacijos procesai gyventojams ir elektros vartotojai patys turės nuspręsti, iš kokių tiekėjų pirkti elektrą, bet ar jie yra informuoti, kaip nepatirti finansinių nuostolių pasirašant sutartį su nepriklausomu energijos tiekėju?

1.Peržiūrėkite tiekimo sutartį su esamu tiekėju

Visų pirma svarbiausia – nuodugniai išsinagrinėti tiekimo sutartį su esamu tiekėju. Jeigu norite pakeisti tiekėją į nepriklausomą, turite išsiaiškinti, koks mokestis bus taikomas už sutarties nutraukimą, arba kokiomis sąlygomis galite nutraukti sudarytą sutartį. Jūsų tiekimo sutartyje turėtų būti punktas apie pirmalaikį sutarties nutraukimą, kuriame bus nurodyta, prieš kiek dienų privalote įspėti tiekėją, jog rengiatės nutraukti sutartį ir (arba), kiek turite sumokėti už sutarties nutraukimą. Jei suma, kurią turite sumokėti nutraukdami sutartį yra didesnė už sumą, kurią ruošiatės sutaupyti, galbūt verta tiekėjo nekeisti arba sudaryti sutartį iš anksto, kad ji įsigaliotų tik tuomet, kai baigia galioti turima.

Dėl šiol priežasties nepriklausomas tiekėjas UAB „Inregnum“ savo klientams netaiko nutraukimo mokesčių, jei apie tai yra pranešama iš anksto pagal sutartyje nurodyta protingą laikotarpį, kuris yra suderinamas kartu su klientu.

2. Įsitikinkite, ar gerai suprantate siūlomą tiekimo planą

Taip pat svarbu suprasti, kad energijos tiekimas skirstomas į dvi dedamąsias: energijos pardavimą ir skirstymą. AB „Energijos skirstymo operatorius“ teikia elektros energijos persiuntimo (perdavimo ir skirstymo) paslaugą klientams, kurie yra prijungti prie ESO skirstomojo elektros tinklo, todėl nepriklausomas teikėjai ir ESO savo svetainėje pateikia elektros energijos ir persiuntimo paslaugos kainas atskirai.

Atkreipiame dėmesį, jog klientai, kurie yra pasirinkę nepriklausomą elektros energijos tiekėją, su skirstomųjų tinklų operatoriumi ESO atsiskaito tik už persiuntimo paslaugą, o su tiekėju atskirai (papildomai) atsiskaito už elektros energiją, todėl būtina įsitikinti, jog galutiniame rezultate Jūsų sąskaita neišaugs.

3. Pasirinkite nepriklausomą energijos tiekėją

Manydami, kad energijos rinkos liberalizacija nepalies kiekvieno Lietuvos gyventojo klystate – nepasirinkę nepriklausomo tiekėjo Jūs vis tiek permokėsite už energijos tiekimą. Ši permoka yra vadinama – garantiniu tiekimu ir gali būti interpretuojama kaip bauda už sprendimo atidėliojimą.

Klientams, kuriems užtikrinamas garantinis tiekimas, taikoma garantinio tiekimo kaina, kuri apskaičiuojama vidutinei praėjusio ataskaitinio mėnesio elektros energijos biržos kainai, susiformavusiai Lietuvos kainų zonoje, pritaikius koeficientą 1,25, kas lemia jos padidėjimą 25%. Tai yra pakankamai svari priežastis, lemianti mokėtinos sumos, už faktiškai suvartotą energiją, išaugimą.

Nepriklausomas tiekėjas – ne pasirinkimas, o nauja realybė. Linkime nepasimesti nuomonių gausoje ir pasirinkti tiekėją, kuriam iš tiesų rūpi kiekvienas klientas.