Lietuvai žadant visiškai liberalizuoti elektros rinką ir leisti vartotojams laisvai rinktis elektros tiekėjus, vartotojai raginami tai padaryti kuo greičiau – tai prievolė, kurios ilgainiui nebepavyks išvengti.

Energetikos ministerija ruošiasi visiškai elektros rinkos liberalizacijai. Tuomet ne tik bendrovės, bet ir gyventojai turės galimybę rinktis, iš kokio tiekėjo įsigyti elektros energiją, tačiau tradicinės ir atsinaujinančios energetikos forumo Vilniuje dalyviai stebėjosi, kad jau įgyvendinusios pokyčius kaimyninės Latvija ir Estija gali pateikti pokyčių rezultatus, o Lietuvoje net nėra aiški data, kada procesas bus pradėtas ar tuo labiau baigtas – 2020 ar 2023 metais.

2020-aisias vartotojai patys rinksis elektros tiekėjus

Liberalizacijos metus bus siekiama suvaldyti elektros energijos kainos kitimą buitiniams vartotojams, anot Energetikos ministerijos. Tik daliai buitinių vartotojų, kurie yra socialiai pažeidžiami, elektrą būtų galima įsigyti už Kainų komisijos nustatytą kainą kaip ir iki šiol: „Siekiant apsaugoti socialiai pažeidžiamų ir neaktyvių vartotojų interesus, numatyta, kad tokiems vartotojams būtų suteikiama 1000 kilovatvalandžių elektros energijos per metus už Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) nustatytą elektros energijos kainą. Tai reiškia, kad šiems vartotojams po Liberalizavimo niekas nesikeistų“, – teigiama pranešime.

Ministerijos pranešime taip pat teigiama, kad per pastarąjį dešimtmetį vos keli buitiniai vartotojai pasirinko nepriklausomą energijos tiekėją, nes rinkoje esantys nepriklausomi energijos tiekėjai, iki šiol tokių paslaugų neteikė: „Vartotojai turi teisę pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją, tačiau šia veikla užsiimančios įmonės buitiniams vartotojams tokios paslaugos iš esmės neteikia. Todėl šiuo metu buitiniai vartotojai elektrą perka iš ESO, o kainą ne dažniau kaip kas pusę metų nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“.

Šiuo metu ne tik kaimyninės Estija ir Latvija, tačiau Danija, Suomija, Švedija ir Norvegija yra visiškai liberalizavusios elektros rinkas. Taigi, ketinama tai padaryti ir Lietuvoje. Tuomet buitiniams vartotojams bus taikoma prievolė rinktis elektros energijos tiekėjus arba jiems bus taikoma garantinis tiekimas, kuris paprastai, yra aukštesne nei nepriklausomų tiekėjų, kaina. Šiais pokyčiais yra skatinama skaidri elektros energijos tiekėjų konkurencija nei geresnė paslaugų kokybė.

Vartotojams reikia aiškumo

Pabrėžtina, kad rinkos liberalizavimas gali būti skausmingas pažeidžiamoms vartotojų grupėms – nepasirinkus konkretaus tiekėjo, būtų taikomas brangesnis garantinis tiekimas: „Tie kurie nepasirinko, moka kaip už garantinį tiekimą. Be abejo, visada reikia pagalvoti apie tuos neturtinguosius, nesugebančius savo gyvenimo tvarkyti klientus. Jiems, labiausiai neturtingiems, būtų taikoma didžiausia kaina. Ir šitoje vietoje, diegdami tas sistemas, turime būti jautrūs“, –  viešai argumentavo ponas Virgilijus Poderys.

UAB „Inregnum“ generalinis direktorius Linas Pečiulaitis pritaria nuomonėms, kad vartotojus reikia iš anksto konsultuoti apie būsimus pokyčius ir supažindinti, kokius sprendimus ateityje jie turės priimti: „Pasirengimas rinkos pokyčiams labai svarbus. Dažnas vartotojams nežino apie rinkos liberalizaciją ir galimybę rinktis patraukliausią tiekimo planą. Tam tikras švietimas yra būtina sąlyga sėkmingam pakeitimų įgyvendinimui“.

Vieniems pasiseks labiau

Numatoma, kad elektros tiekėjo keitimo tvarka vartotojui nebus sudėtinga –jam reikės pasirašyti sutartį su nauju tiekėju. Tą padaryti bus galima raštu arba prisijungus prie centralizuotos duomenų bazės ar valdžios vartų. Planuojama, kad vartotojai, turintys išmanųjį elektros skaitiklį, galės nemokamai keisti tiekėją neribotai, o neturintys tokio skaitiklio – elektros tiekėją nemokamai galėtų keisti vieną kartą per metus: „Liberalizavus elektros tiekimo rinką, didžiausią naudą gautų tie vartotojai, kurie pasirinktų tiesiogiai su didmeninės elektros rinkos kaina susietus planus. Naudodami išmaniuosius skaitiklius bei išmaniuosius buitinius prietaisus, kurie leidžia atidėti arba nustatyti veikimo laiką, vartotojai galėtų perkelti intensyvų elektros vartojimą į paros laiką, kai šios energijos kaina būna mažiausia“, – teigiama Ministerijos pranešime.

Pasak pranešimo, didžiausią naudą taip pat gautų vartotojai, elektrą naudojantys šildymui, karštam vandeniui ruošti ar naudojasi elektromobiliu. Taip siekiama sudaryti sąlygas visiems vartotojams pasirinkti norimą elektros energijos tiekėją ir užtikrinti mažesnes elektros energijos kainas.

UAB „Inregnum“ šias paslaugas siūlo jau dabar bei siūlo nuolatines konsultacijas gyventojams, kurie nori iš anksto įvertinti savo sprendimų priėmimo galimybes bei pasirinkti geriausią, juos pagal kainą ir aptarnavimo kokybė, tenkinantį pasiūlymą.